اطلاعیه
قابل توجه ناظرین و مجریان محترم گاز درخصوص ویرایش پنجم مبحث 17

مطابق ویرایش پنجم مبحث 17 مقررات ملی ساختمان که از هم اکنون قابل استفاده می باشد و از تاریخ 1403/05/25 اجرای آن الزامی است، رعایت نکات ذیل مد نظر قرار گیرد:

  1. در ساختمانهای تجاری مستقل تک واحدی با مساحت حداکثر 60 مترمربع با رعایت الزامات مندرج در مبحث 17 نصب و بهره برداری از پکیج، بخاری و آبگرمکن مجاز است.
  2. در ساختمانهای آپارتمانی مسکونی با تعداد واحد زیاد علاوه بر موتورخانه مرکزی می توان از پکیج محفظه احتراق بسته نیز استفاده شود.
  3. نصب شیر خودکار قطع گاز حساس در مقابل زلزله در ابتدای لوله کشی گاز ساختمان های آپارتمانی مسکونی با تعداد واحد زیاد و نیز ساختمان های عمومی و خاص الزامی می باشد.
  4. نصب آشکارساز گاز طبیعی و مونوکسید کربن در موتورخانه ساختمان های آپارتمانی مسکونی با تعداد واحد زیاد و ساختمان های عمومی (به استثناء تجاری تک واحدی تا 60 مترمربع) و ساختمانهای خاص الزامی بوده و همچنین در ساختمانهای عمومی با کاربری های مختلف (به استثناء ساختمان های آپارتمانی عمومی) نصب تجهیزات آشکارساز گاز مونوکسید کربن و نشت گاز در تمامی فضاهای داخلی این ساختمان ها که دستگاه گازسوز نصب شده الزامی می باشد.
  5. کارخانجات و کارگاههای دام و طیور و غیره ، ساختمان عمومی تلقی نمی گردند مگر آنکه به طور ثابت بیش از 20 نفر در آنجا حضور داشته باشند.
  6. عبور لوله های گاز از سقف های کاذب با شرط مهار مناسب و نصب دریچه های دائم باز طبق ضوابط مبحث 17 با فواصل 3 متری همانند مقررات مربوط به لوله کشی روکار با رنگ آمیزی لوله ها انجام گیرد.

 

                                                                                                                                           مرکز کنترل تاسیسات مکانیکی و برقی

                                                                                                                                          سازمان نظام مهندسی ساختمان گیلان

تعداد بازدید: 300 تاریخ محتوا: 1403/03/27
آمار ثبت نقشه گاز
آمار ثبت نقشه دفاتر
آمار بازدید سایت
بازدید امروز:
15
بازدید هفته:
747
بازدید ماه:
771
بازدید کل:
19921
ارتباط با ما

نشانی: رشت - بلوار شهید انصاری - جنب ساختمان نظام مهندسی ساختمان گیلان - کوچه علیزاده - ساختمان دفتر نمایندگی شهرستان رشت - طبقه اول - مرکز کنترل تاسیسات 

 

آخرین به‌روزرسانی: 1403/05/02
تمامی حقوق این تارنما متعلق به مرکز کنترل تاسیسات سازمان نظام مهندسی ساختمان گیلان می باشد